Studium na univerzitě není pro každého

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Semestr na vysokých školách již začal a jistě vy, co jste v prvních ročnících jste dost zaskočení systémem výuky a požadavky. Možná již teď vidíte, že vysoká škola není úplně pro vás. Pokud tomu tak opravdu je, nebojte se udělat změnu.

Vysoká škola je změna

Vysoká škola je rozhodně náročnější než většina středních škole a gymnázií. Požadavky ke zkoušce mnohdy není jen docházka a úspěšné splnění testu, ale také referáty, seminární práce, čtení studií v AJ a k tomu praxe. Není toho málo. Dost samozřejmě záleží na oboru, ale všeobecně platí, že přechod ze SŠ na VŠ (nebo i VOŠ) s člověkem dost zamává. I přesto, že teď možná vše vypadá negativně, až se zajedete do těch správných kolejí, je dost možné, že vše bude opět v pořádku.

Ale pokud již teď vidíte, že vás dané předměty nebaví a nejste si jistí uplatněním po zdárném absolvování, popřemýšlejte o změně. Jste mladí, nebojte se jít za tím, co opravdu chcete. Zkuste si pročíst nabídku jiných na oborů na stejné univerzitě, třeba by byl možný ještě přestup se srovnávací zkouškou. Pokud ne, můžete to zkusit další rok. Popřemýšlejte také, zda vám vysoká škola a titul pomůžou k tomu, abyste byl/a ve vaší budoucí profesi ještě lepší nebo na lepším postu než pouze absolventi s maturitou. Pokud ne, myslím, že je zbytečné nadále studovat.

Nemarněte váš drahocenný čas

Jestliže jste se rozhodli pro ukončení VŠ, nebojte se tuto skutečnost ohlásit i rodičům. Možná to pro ně v první chvíli bude šok, ale věřte mi, že vás časem pochopí. Nemarněte čas, který můžete věnovat hledání práce a postupné praxi, o tom život přece není. Člověk si má jít za tím, co chce, ne čekat na příležitost a dělat něco jen z popudu.

 

Tak či tak přeji vám hezký zbytek semestru a nezapomeňte, nebojte se změn.

Sdílet článek

Komentovat článek