Jak na zero waste?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už jste pojem zero waste objevili a slyšeli, ale vlastně nevíte o co se jedná? Jedná se o pojem, který se hojně skloňuje hlavně v posledních letech. O co že se vlastně jedná?

O co jde?

Název zero waste pochází z angličtiny a zjednodušeně řečeno jde o to, aby člověk minimalizoval odpad (slovo zero znamená v AJ nula a waste odpad). Nejedná se ale o radikalizaci v tom smyslu, že ze dne na den přestanete produkovat odpad. Tak to nefunguje a pravděpodobně byste s takovým přístupem ani neuspěli. Jedná se o postupné kroky, jak minimalizovat odpad ve vaší domácnosti a okolí. Vše musí jít v souladu s vaším myšlením a přesvědčením. Nesmíte se do ničeho nutit nebo přesvědčovat sami sebe.

Jak na to?

A jak tedy zminimalizovat odpad a žít zero waste? Žít zcela zero waste je dost náročné, ale pro začátek postačí, když si koupíte plastovou láhev, tu budete mít stále u sebe a nebudete si kupovat dennodenně vodu v nové láhvi. Pokud si budete kupovat nějaké jízdenky nebo vstupenky, stáhněte si je pouze do telefonu, netiskněte si je. Nepoužívejte plastové kelímky a brčka na jedno použití, je to zcela zbytečné. Na nákup zeleniny a ovoce používejte vlastní bavlněné pytlíky a tašky, ne ty plastové, které jsou pouze na jedno použití. Choďte do second handů, protože i tam se vyberou moc fajn kousky za ještě lepší peníze! Sice je to jen pár kroků, ale věřte, že i to se počítá. Někde se přece musí začít, ne?

O tomto tématu vzniklo mnoho školení, dokumentů a publikací, které stojí za shlédnutí a přečtení (např. film A Plastic Ocean). I školy a různé neziskové organizace se snaží o osvětu a větší informovanost veřejnosti. Velkým pokrokem jsou různé akce, které se pořádají pro veřejnost. Ale vše jde samozřejmě postupně. Už jen to, že mnoho restaurací nepoužívá plastové tácky nebo brčka, beru jako velký úspěch.

Sdílet článek

Komentovat článek