Co je minimalismus?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určitě jste slovo minimalismus již zaslechli a pravděpodobně i víte, o co se konkrétně jedná. A pokud ne, vysvětlení je jednoduché – jedná se o vyžití s málem, upřednostnění nás samých, našich snů a vášní před majetkem a hromadění věcí. Minimalismus je odpověď na dnešní uspěchanou dobu, na stále zrychlující se životní styl (nadkonzum a nadbytek všeho), kdy člověk si v dnes může koupit prakticky cokoli a kdykoli bez přemýšlení. Nejvíce minimalistů se dnes nachází v USA, do Evropy se vše dostalo později, ale už i tady je mnoho zastánců.

Minimalismus – co to je?

Minimalismus se v Evropě stává oblíbeným v posledních letech. Pomalu se u nás o tomto tématu objevují články na internetu, publikace a různé výzkumy. Např. oblíbená blogerka Martina Bechyňová alias Inkoustová tečka napsala knihu Minimalismus a díky ní se mnoho dospívající mládeže o tomto životním stylu dozvídá. A to mě velmi těší! Celý smysl minimalismu je jen o tom, aby člověk nadřadil kvalitu nad kvantitou. Dost důležité je i přemýšlet, zda danou věc opravdu potřebuji a využiji ji nebo mi bude doma zbytečně ležet a použiji ji sotva 1x do roka. Objevují se názory, že je mnohem efektivnější investovat do kvalitních výrobků od prověřených značek nebo od místních výrobců.

Ideální minimalista

Ideální minimalista tady bydlí v menších skromném bytě, kupuje si méně kousků oblečení a kosmetiky, avšak kvalitních, které se spolu dají jednoduše kombinovat. Kupuje si pouze ty potraviny, které opravdu sní a snaží se neplýtvat. Většina minimalistů jsou vegetariáni nebo rovnou vegani. Nekupují si tištěné knížky nebo časopisy, ale preferují vše dostupné v elektronické podobě ke stažení do telefonu nebo elektronické čtečky knih. Minimalista by neměl mít problém se sbalit do krosny nebo kufru na celý týden, což jde ruku v ruce s tzv. lowcost cestováním, o kterém tu byl článek již minule.

Jak na to?

I já se snažím žít minimalisticky, neustále se snažím v tomto ohledu rozvíjet a vzdělávat. Občas sama sebe zklamu nebo narazím na nějaký problém, ale o tom to je. Člověk by měl zkoušet své možnosti, učit se a po prvním neúspěchu se nevzdávat. Minimalismus není o tom, aby člověk vše změnil v rámci jednoho týdne a byl v tom perfektní. Jde o to, najít si to, co vám vyhovuje, do ničeho se netlačit a vše měnit postupně.

Začnete např. s tím, že si protřídíte šatník. Vyřaďte oblečení, které vám velikostí nesedí, necítíte se v něm, nebo ho už vůbec nenosíte. Proberte i knížky z domácí knihovny. Otevřete lednici a zamyslete se, zda kupujete opravdu jen potraviny, které sníte a nic nevyhodíte. Třiďte odpad, atd. Tento životní styl není pro všechny, ale kdo se v něm najde, vystačí si opravdu s málem, což je moc fajn pocit.

 

A co vy, slyšeli jste o tomto stylu žití? Jste jeho zastáncem nebo si to vůbec neumíte představit?

Sdílet článek

Komentovat článek