Tomb Raider: Jak se Lara drsňačkou stala

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Seznamte se s Larou Croft. Mladá Lara (Alicia Vikander) před sedmi lety přišla o otce, který odjel na výpravu do zahraničí a již se nevrátil. Lara nyní tře bídu s nouzí a odmítá si připustit, že by její otec mohl být mrtvý. Když se jí naskytne příležitost vydat se po jeho stopách, dívka ani na okamžik neváhá a pouští se do dobrodružství, které dost možná změní její život už napořád.

Lara Croft je dobře známá hrdinka. Setkat jsme se s ní mohli v řadě počítačových her a pozornost na sebe strhly i dva filmy, v nichž si odvážnou dobrodružku zahrála Angelina Jolie. To už je ale nějaký ten pátek zpátky, a letos jsme ve filmu Tomb Raider dostali novou verzi Lary. Mladší, méně světem protřelou, avšak rozhodně ne nezajímavou.

Lara Croft trochu jinak

Osvěžující a nový pohled na proslulou postavu je velkým kladem snímku. Lara má na začátku filmu daleko do té ženy, kterou známe z počítačových her nebo z dřívějších filmových zpracování. Teprve v průběhu děje se proměňuje a nalézá v sobě vnitřní sílu, o níž dost možná ani netušila, že ji má. Naučí se spoustu věcí a na konci již není stejná jako předtím. Díky všem nebezpečím, která se jí staví do cesty, je snadné hrdince držet palce.

Ačkoliv film trvá skoro dvě hodiny, udržuje velmi svižné tempo a vyváženě střídá poklidné sekvence s těmi akčními. Těch ve snímku rozhodně není málo, takže každý milovník honiček, přestřelek a soubojů si přijde na své. V příběhu rovněž cestujeme po více místech a lokace jsou vybrané bezchybně, především ostrov na němž se odehrává podstatná část děje.

Lara válí, záporák se spálí

Pochválit si zaslouží rovněž výběr herců. Ohledně obsazení švédské herečky Alicie Vikander panovaly před uvedením snímku obavy, ale Vikander se do role dokonale ponořila. Její Lara působí mladě, chvílemi křehce, ale zároveň odhodlaně, přesně jak nám ji příběh předkládá. Dominic West alias Lařin otec Richard sice nemá příliš mnoho prostoru, ale jeho přítomnost potěší. Co se záporného hrdiny týče, svou roli odvádí dobře, ale povahově a svým chováním působí jako chodící klišé. Prim na sebe proto strhává nepřekvapivě právě Lara. Na závěr je třeba vyzdvihnout vtipnou miniaturní roličku Nicka Frosta.

Tomb Raider je vydařený akční biják, který na dvě hodiny spolehlivě zabaví. Jestli tedy toužíte po svižné napínavé podívané se silnou ženskou hrdinkou, nenechte si ho ujít. Konec navíc otevírá vrátka pro možné pokračování, a já osobně bych se mu vůbec nebránila. Lara teprve zahájila svou cestu a ještě má divákům mnohé co nabídnout. Tak uvidíme, co jí přinese budoucnost.

80% Awesome

Vydařený napínavý biják, jakých není nikdy dost. Nová verze Lary Croft se povedla a pokračování by ničemu neškodilo.

  • Hodnocení 80 %
Sdílet článek

Komentovat článek