Nový dokument Generation Wealth se zaměří na posedlost bohatstvím

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nový dokument Generation Wealth odkrývá pravou tvář moderní společnosti a negativní jevy spojené s posedlostí bohatstvím. Ačkoliv se tak ve známé české pohádce Tři veteráni zpívalo “Nemít prachy – nevadí!”, zdá se, že tato myšlenka dávno ztratila svou platnost. Aspoň v dnešním světě ovládaném šustícími papírky, bankovními účty a kreditními kartami.

Režisérka dokumentu Generation Wealth, Lauren Greenfield.

Hvězda nezávislého publika

Americká režisérka Lauren Greenfield se s oblibou zaměřuje na kontroverzní témata. Její první snímek Hubená (2006) se věnoval ženám trpícím poruchou příjmu potravy a ve svém následujícím díle Královna Versailles z Las Vegas (2012) zaznamenala osudy rodiny, která v důsledku ekonomické krize přišla o své bohatství. Greenfield se nebojí poukazovat na palčivé problémy dnešní společnosti, a zdá se, že její nejnovější dokument by v tomto ohledu neměl být výjimkou.

Kapitalismus. Narcismus. Nenasytnost. To jsou slova, která se k dokumentu vážou. O kvalitách filmu je předběžné hovořit, jedna věc je však jistá už nyní – festivalové publikum na něj slyší. Snímek se vydal na spanilou jízdu po uznávaných festivalech jako Sundance nebo Berlinale a další na něj stále čekají. V kinech se pak dočká uvedení 20. července tohoto roku, avšak pouze v USA, Kanadě, Velké Británii a Irsku. Jestli ho budeme mít možnost spatřit na velkém plátně i v Česku, v tuto chvíli zůstává ve hvězdách.

Prvotní recenze nicméně vyznívají pozitivně. Recenzenti  ho označují za nezbytnou a fascinující, byť chvílemi nepříjemnou podívanou. Nešetří přídavky fascinující, neobyčejný a revoluční. Greenfield do svého díla vložila hodně úsilí, cestovala po více místech světa (Los Angeles, Dubaj, Moskva, Čína) a své poznatky zaznamenala nejenom ve formě dokumentu, ale rovněž v objemné knize. Pokud by vám tedy nestačil film, můžete se po jeho zhlédnutí začíst rovněž do knihy, která má sice 504 stran, ale sklízí obdobně nadšené ohlasy jako její filmový bratříček. Ať už tak Greenfield v Generation Wealth trefila do černého nebo ne, své publikum si její dokument určitě najde. Otázkou zůstává, jestli dokáže vyburcovat veřejnost k tomu, aby nastíněné problémy začala řešit. Pravděpodobně ne… ale víte, co se říká – naděje umírá poslední. Nejlepší tak nakonec bude se na film podívat a finální názor si udělat sám.

Sdílet článek

Komentovat článek