Nové seriály: Maniac

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sci-fi drama Maniac se díky hereckému obsazení zařadilo mezi nejočekávanější nové seriály září. Nejde však o pouhý hype?

O čem to je?

Ve světě (pravděpodobně) nepříliš vzdálené budoucnosti sledujeme příběh dvou lidí. Annie Landsberg (Emma Stone) se potýká s obtížnými rodinnými vztahy. Owen Milgrim (Jonah Hill) čelí podezření ze schizofrenie a zrovna přišel o práci. Cesty Annie a Owena se spojí, když se oba přihlásí na experimentální testování ve farmaceutické společnosti. Testování, které by díky účinkům daného léku mělo údajně vyřešit všechny jejich problémy.

Inspirace a námět

Jakkoliv námět seriálu Maniac vyznívá slibně, nejde o originální myšlenku. Minisérie se nechává ispirovat stejnojmennou norskou televizní sérií. Seriál vysílá stanice Netflix, takže kdo by chtěl uspořádat maratón všech deseti epizod, má k tomu příležitost. Maniac k hromadnému sledování více dílů do značné míry vybízí – v první epizodě se totiž dozvíme jen málo a slouží spíš k vybuzení zvědavosti.

Jak se povedl první díl?

První epizoda začíná vytvářet spletitou mozaiku, kterou diváci i hrdinové budou postupně skládat dohromady. Dočkáme se určitého vykreslení světa, který je očividně technicky o něco vyspělejší než ten náš. Jsou nám představeni hlavní hrdinové a dochází k ustanovení jejich základních povahových rysů. Annie má podle všeho problém vycházet s ostatními lidmi a Owen trpí svou domnělou schizofrenií a podivnými vizemi. Pilotní díl rovněž nastiňuje situaci, v níž se oba hrdinové ocitají (testování ve farmaceutické společnosti) a především je v závěru spojuje dohromady.

Ačkoliv tak stíhá poměrně mnoho, přesto se děj dopředu posunuje jen pomálu. První díl tak udržuje velmi pomalé tempo, které by mohlo dost diváků odradit. Jako největší problém však spatřuji skutečnost, že nám není příliš dovoleno se k hrdinům přiblížit. O Owenovi a Annie se dozvíme jen velmi málo, především pak o druhé zmíněné. Přitom Annie působí jako ta zajímavější a dynamičtější z hlavní dvojice, která by mohla děj první epizody aspoň trochu oživit. Většina pozornosti je alespoň v počátečním díle věnována Owenovi.

Nedá se nicméně popřít, že Emma Stone i Jonah Hill se do svých rolí hodí a odvádějí oba solidní výkony. Osobně mě více zaujala Annie v podání Stone, ale jak již zaznělo výše, to je pravděpodobně zapříčiněno charakterem její postavy. Právě herecké obsazení bude tím, co k seriálu přiláká nejvíce diváků. Stále více áčkových herců se objevuje v televizních seriálech, čímž se postupně smazává kdysi hluboká mezera mezi světem filmu a televize.

Ačkoliv v seriálu vystupují další známí herci (například Gabriel Byrne a Sally Field), ústřední dvojice na sebe nepřekvapivě strhává většinu pozornosti. Především se jí pak daří vyvolat zvědavost diváka a vtáhnout ho do světa budoucnosti, který působí nepříliš přívětivě, v němž se toho pod pokličkou mnoho ukrývá a od něhož můžeme v dalších dílech očekávat zajímavé věci.

Stojí za to pilot zkouknout?

To záleží. Jestli jste fanoušky atmosférického mysteriózního sci-fi či zbožňujete Emmu Stone nebo Jonaha Hilla, Maniac je pro vás povinností. První díl zvládne upoutat, ale trpí pomalejším tempem a tím, že spíš naznačí, ale nic moc neřekne. To je výhoda v nevýhodě – některé diváky tím naláká na sledování dalších epizod, ale méně trpělivé jedince by mohl od sledování definitivně odradit. Každopádně se vyplatí seriál aspoň vyzkoušet – sami nejlépe uvidíte, do které ze dvou výše zmíněných kategorií se zařadíte.

60% Good

První díl seriálu Maniac navnadí, ale mnoho neprozradí a zaujme především přítomností hereckých hvězd a tajemným nádechem.

  • Hodnocení 60 %
Sdílet článek

Komentovat článek