Film na DVD: Já, Simon

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vydařených středoškolských gay romancí, které mají hlavu i patu, není nikdy dost. Nový americký film Já, Simon se k nim může směle zařadit.

Šestnáctiletý Simon Spier (Nick Robinson) má milující rodinu a skvělé přátele. Mohlo by se zdát, že jeho život je naprosto dokonalý. To by ale Simon nesměl ukrývat před světem jedno velké tajemství – je gay. Poté, co si začne vyměňovat e-maily s jedním svým spolužákem s přezdívkou Blue, se Simonův svět obrátí vzhůru nohama. Simonovo tajemství odhalí jeho spolužák Martin (Logan Miller) a začne ho vydírat. Jestli má mít Simon šanci vše zachránit, čekají na něj nesnadné chvíle a mnoho strastí.

Sympaťák Simon a jeho lásky a strasti

Já, Simon je filmovou adaptací úspěšného románu od Becky Albertalli. Za převodem knihy na filmové plátno pak stojí americký tvůrce Greg Berlanti, který je autorsky podepsán pod více díly pro film i televizi (Supergirl, Riverdale či seriál Titans, o jehož pilotním dílu jsme před pár dny psali v tomto článku). Tvorba o mladých lidech pro mladé diváky je tedy Berlantimu podle všeho velmi blízká, a v tomto filmu své zkušenosti plně zúročil.

Velmi sympatické na filmu je, že i když se odehrává na americké střední škole, snadno se v něm najdou i čeští diváci. Události, kterými hrdinové procházejí, jsou víceméně univerzální bez ohledu na místo původu či bydliště. Snad každý se aspoň jednou na střední škole (ne)šťastně zamiloval či se bál, jak na něco zareaguje jeho rodina. Film díky tomu působí civilně a realisticky a postrádá přebytečnou stylizovanost, kterou se často vyznačují snímky ze stejného prostředí.

Celkovému civilnímu pojení filmu odpovídá i charakterizace hlavního hrdiny. Simon je sympatický a inteligentní kluk, s nímž byste si v reálném životě klidně s chutí pokecali. Nick Robinson odvádí výborný výkon a s přehledem přechází mezi rozdílnými polohami a emocemi svého hrdiny, od zamilovanosti až po rozrušení z hrozícího prozrazení jeho tajemství. Herci ve vedlejších rolích se rovněž neztratili, především Simonovi kamarádi si přijdou na své. Samostatnou zmínku si pak zaslouží Logan Miller jako hlavní ‘záporák’ Martin – ačkoliv bychom Martina měli z principu nesnášet, je opět vykreslen natolik civilně, že je snadné pochopit, co ho k jeho (byť morálně pochybným) činům vede.

Pohodová podívaná pro dlouhé chvíle

Film plynulým tempem běží dopředu a postupně buduje napětí, které se s rozvojem zápletky stupňuje. Protože Simonovi kvůli Martinově jednání hrozí neustálé prozrazení jeho tajemství, jsme napjatí stejně jako hlavní hrdina. Ty skoro dvě hodiny tak uběhnou hladce a nutno poznamenat, že vyústění snímku představuje milou tečku za vším, co se předtím odehrálo. Navíc vás z něj (naprosto neironicky) možná i zahřeje na srdci.

Já, Simon se díky svému v konečnému důsledku optimistickému vyznění řadí do linie takzvaných feel-good snímků. Možná nejde tak do hloubky jako jiné filmy o homosexuálních vztazích, ale po řadě těžkých dramatů, v nichž hrdinové kvůli své orientaci prožívají kolikrát hotové peklo, já osobně podobný film vítám s povděkem. Ukazuje, že tajemství kolikrát vede k větším problémům než užitku a že lásku je možné najít i ve chvíli, kdy to už začíná vypadat, že je vše ztraceno. Film se sice netopí v cukrkandlu, ale pokud hledáte tíživé drama, raději běžte o dům dál.

Všichni ostatní diváci ale dostanou inteligentní, romantický, sladký (v tom nejlepším slova smyslu) a výborně zahraný snímek, který nemá žádné výraznější chyby. Já, Simon je tedy vhodnou podívanou pro všechny, kteří mají rádi středoškolské romance a chytré podívané v jednom. Osobně mě navíc navnadil k přečtení knižní předlohy, a moc ráda se do Simonova světa znovu vrátím touto formou. Tak filmu dejte šanci.

Film Já, Simon 17. října vydala na DVD společnost Bontonfilm.

80% Awesome

Hřejivá, napínavá a výborně obsazená podívaná - film Já, Simon ukazuje, že si každý zaslouží lásku, ať už má rád kluky či holky.

  • Hodnocení 80 %
Sdílet článek

Komentovat článek