Daredevil: TOP 11 zajímavostí o slepém superhrdinovi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Již zítra, tedy devatenáctého října, proběhne premiéra třetí série úspěšného seriálu Daredevil s maskovaným superhrdinou v hlavní roli. Seriál vysílá stanice Netflix, díky čemuž opět všechny epizody budeme moct zhlédnout najednou. Ještě před uvedením nové řady se však mrkneme Daredevilovi pod masku a prozradíme vám jedenáct zajímavostí o tomto slepém superhrdinovi. Jde o první článek ze série tří příspěvků zaměřených na toto téma, které se na Drbomatu v průběhu října objeví, tak zůstaňte naladěni na další info o vašem oblíbeném hrdinovi!

Jeho původní kostým měl žlutou barvu

Buďme upřímní – dnes už je pekelně těžké si Daredevila představit v jiném kostýmu než jeho ikonické červené výstroji. Obzvlášť protože se mu přezdívá ‘Ďábel z Hell’s Kitchen’ – a jaký oděv by měl ďábel mít, když ne červený? Ale v Daredevilových začátcích jeho superhrdinský kostým nevypadal ani zdaleka tak stylově. Daredevil dříve nosíval žlutočerný kostým s červeným písmenem ‘D’ na hrudi, který zahrnoval i velmi obtáhlé legíny. Tento oděv se naštěstí dlouho neohřál a Daredevil ho brzy vyměnil za jiný.

Daredevil spolupracuje s Black Widow

Zatímco na velkém plátně se této dvojky hned tak nedočkáme, v komiksech jim to spolu docela dobře klape už přes čtyřicet let. Ne vždycky se ve všem shodli, především kvůli rozdílným morálním hodnotám, ale jejich vzájemná chemie je nepřehlédnutelná. Poprvé se setkali, když Matt Murdock obhajoval Natashu Romanoff u soudu a vzájemně se do sebe zamilovali. Dokonce na čas dali vale Murdockovu rodnému New Yorku a přestěhovali se do San Francisca. Ačkoliv jim jejich vztah nevydržel, pořád jde o duo, které dokáže společně velmi dobře nakopávat zadky.

Matt Murdock trpí depresí

Být superhrdinou, který přišel o otce, ztratil svou lásku (navíc opakovaně) a musí lhát skoro každému, na němž mu záleží, si na člověku vybere svou daň. Matt Murdock se v komiksech potýkal s depresí a dokonce zvažoval, že by spáchal sebevraždu po smrti své přítelkyně. Podobné detaily (Daredevilova deprese, Iron Manův souboj s alkoholem) jsou právě tím, co superhrdiny v očích čtenářů polidšťuje a propůjčuje jejich příběhům přidanou hodnotu.

Několikrát získal zpět svůj zrak

Základním Daredevilovým rysem je absence zraku a z ní vyplývající zostřené ostatní smysly. V průběhu let nicméně Daredevil několikrát zrak získal zpět. Jednou se tak například stalo díky zásahu Moondragon, která potřebovala Daredevilovu pomoc. Tento stav však nikdy nevydržel příliš dlouho.

V televizi se objevil již víckrát

Show Netflixu, v níž si Daredevila brilantním způsobem vystřihl Charlie Cox, není třeba příliš zdlouhavě představovat. Značně horší reputaci má film Daredevil (2003) s Benem Affleckem v titulní roli. Tato dvě ztvárnění Daredevila však nejsou jediná, která jsme postupně mohli zhlédnout v televizi. Ještě daleko dřív se Matt Murdock objevil jako vedlejší hrdina v televizním snímku Proces s neuvěřitelným Hulkem (1989). V tomto příběhu si Murdocka v podání Rexe Smithe jako svého právníka najal David (nikoliv Bruce) Banner poté, co byl neprávem zatčen. Murdockova přítomnost měla později vést ke vzniku jeho vlastní televizní sérii, ale naštěstí se tak nestalo. Na kvalitní vlastní televizní sólovku si tak Daredevil musel počkat skoro další dvě desetiletí.

Více Daredevilů na jeden kostým

V superhrdinském světě je docela obvyklé, že když určitý hrdina nemůže či si nechce z libovolných důvodů obléct svůj kostým, zastoupí za něj někdo jiný. Měli jsme tu tak například hned několik Captainů Amerika a v konkurenčním vesmíru DC se Batman prohodil se Supermanem (a obráceně).

I na Daredevila došlo, když si jeho ikonický kostým oblékli hned dva jiní hrdinové – Spider-Man a Black Panther. Za Daredevila se oba dva vydávali proto, aby zmařili podezření lidí, že se v kostýmu ukrývá Matt Murdock. Objevili se proto oblečení jako Daredevil, zatímco Murdock jinde vystoupil ve svém civilním oděvu. Při jiné příležitosti se Murdock ocitl krátkodobě ve vězení a na ulicích ho jako Daredevil vystřídal Iron Fist. A perličkou na závěr je určitě padouch Bullseye, který se přestrojil za Daredevila a začal vraždit, aby zničil superhrdinovu pověst. Možná by měli začít Daredevilův kostým vyrábět hromadně a ušetřit si tak práci!

Jedna slečna za druhou

Nejenom bojem se zločinem je člověk živ. V Daredevilově případě to platí mnohonásobně. Když zrovna nekosil záporáky, Matt Murdock si našel dost času na to, aby navazoval milostné vztahy. Pravda, většinou nedopadly příliš dobře, ale i snaha se počítá, ne? V Daredevilově náruči se tak vystřídaly krásné ženy jako Karen Page, Black Widow, Elektra a Echo. Dokonce byl jednou ženatý – s Millou Donovan. Jeho manželství nepřekvapivě skončilo katastrofou, když Milla zešílela.

Bez Daredevila by nevznikly Želvy Ninja

Generace fanoušků zmutovaných želvích bojovníků by měly za jejich vznik poděkovat právě Daredevilovi. Teenage Mutant Ninja Turtles byli vytvořeni jako parodie na superhrdiny, a Daredevilův vliv se v příbězích nezapře. Tak se na to podívejme… Želváky trénuje jejich sensei Splinter (zatímco Murdocka trénoval Stick). Jejich největším nepřítelem je klan The Foot (zatímco Daredevil čelí skupině bojovníků The Hand). A takto bychom mohli pokračovat dále… Hned v prvním čísle komiksu Želvy Ninja se dokonce objevil malý chlapec, který zachrání starého muže před tím, aby ho srazil náklaďák s radioaktivními chemikáliemi, a kvůli tomu přijde o zrak. Že by šlo o Murdocka 2.0?

Málem se spojil s Iron Manem

Dneska se to kvůli obřímu úspěchu Marvelovského filmového univerza a Robertu Downeymu jr. zdá skoro nemožné, ale v minulosti byl Iron Man spíš za outsidera. V sedmdesátých letech se jeho komiksy příliš neprodávaly. Iron Man v tom ovšem nebyl sám – Daredevil čelil stejnému problému. Hlavouni v Marvelu proto uvažovali, že by tito dva tehdy béčkoví superhrdinové spojili síly a vytvořili duo. Nakonec k tomu nedošlo, ale napříč roky se ti dva opakovaně potkali a někdy dokonce stáli proti sobě (jako například během událostí občanské války, kdy se Daredevil postavil na stranu Captaina Ameriky).

Původně býval mnohem veselejší

Pokud Daredevila znáte hlavně z televizního zpracování Netflixu, možná vás překvapí, že dřív býval mnohem optimističtější. Nešetřil humorem a svým hláškováním se podobal Spider-Manovi. To se změnilo teprve v osmdesátých letech, kdy Frank Miller díky svému komiksu Batman: Návrat Temného rytíře položil základ mnohem temnějšího ztvárnění superhrdinů. Daredevil se tak z vtipkujícího neohrožence stal vnitřně týraným hrdinou. Vrcholem v tomto směru byla série Muž beze strachu, jíž se Netflixovské pojetí Daredevila nechalo do značné míry inspirovat. Jestli byste tedy chtěli vidět bezstarostnější verzi Daredevila, vydejte se na výpravu do minulosti a pusťte se do louskání komiksů ze šedesátých a sedmdesátých let.

Zoufale selhává v utajení své identity

Superhrdinové občas (dobře, poměrně často) mají problém utajit svou identitu před širokou veřejností. Daredevilovi se v tomto směru ale zoufale nedaří, a aby udržel personu Matta Murdocka a Daredevila odděleně, musel se uchýlit k dost šíleným krokům.

Například tak předstíral, že měl vlastní ‘zlé’ dvojče jménem Mike Murdock. Zažaloval noviny Daily Bugle poté, co o něm otiskli zprávu, v níž prozradili jeho tajemství. Půjčil svůj kostým jiným hrdinům, aby se ve stejnou chvíli mohl na veřejnosti objevit v civilu. Ani jeho úskoky a vynalézavost mu však příliš nepomohly, když ho jeho vlastní bývalá přítelkyně za drogy zaprodala Kingpinovi. Zbývá tak jen otázka, jakým způsobem (jestli vůbec) se Murdockovo superhrdinské alter ego provalí v Netflixovském seriálu. Jestli se seriál opět nechá inspirovat komiksem, máme se (a Murdock samotný) rozhodně na co těšit!

Sdílet článek

Komentovat článek