10 věcí, které (možná) nevíte o Marvelovském filmovém vesmíru

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marvelovský filmový vesmír (nadále MCU) v tuto chvíli čítá na dvě desítky filmů, získal si lásku tisíců fanoušků a v kinech celkově utržil miliardy dolarů. Navzdory proslulosti a oblíbenosti MCU existují méně známé zajímavosti a skrytá fakta, která jste o něm doposud dost možná netušili.

Za vším hledej Howarda

Iron Man (a Robert Downey jr.) ne nadarmo bývá označován za otce MCU. Nebýt úspěchu prvního filmu Iron Man (2008), MCU by dost možná nevzniklo. Samotný miliardář, génius, playboy a filantropist Anthony Stark byl pak inspirován skutečným člověkem. Jako předobraz mu posloužil výstřední režisér Howard Hughes, který stojí například za velkolepým válečným bijákem Pekelní andělé (1930). Hughes si užíval společnost krásných žen a po finanční stránce si nežil vůbec špatně stejně jako Tony Stark (aspoň v prvním Iron Manovi určitě). Ne náhodou se pak Tonyho otec jmenuje Howard…

Spider-Man jako dítě

Spider-Man se v MCU poprvé objevil ve snímku Captain America: Občanská válka (2016), že ano? Kdepak! Ve skutečnosti jsme ho mohli krátce zahlédnout již ve filmu Iron Man 2 (2010). Na expu pořádaném Stark Industries dojde k útoku a malý chlapec s maskou Iron Mana je zachráněn skutečným Iron Manem. Později bylo odhaleno, že onen chlapec nebyl nikdo jiný než mladičký Peter Parker. První setkání Starka a Parkera tedy proběhlo jinak, než jak jsme si zprvu všichni mysleli.

Dvojí Captain America

Ve filmu Thor: Temný svět (2013) se na kratičký okamžik objeví Loki s tváří Captaina Ameriky. Není bez zajímavosti, že scénu původně natočil skutečný představitel Lokiho, Tom Hiddleston, který pouze napodoboval vystupování Chrise Evanse (Captain Amerika). Evans se na scéně objevil později, aby natočil své cameo vystoupení, a při jeho zahrání se pro změnu nechal inspirovat Hiddlestonovým podáním sebe sama a imitoval tak Hiddlestonův výkon.

Hrdina i padouch

Benedict Cumberbatch sice ztvárňuje hrdinu Doctora Strange, ale to mu nezabránilo, aby zároveň nepropůjčil svůj charakteristický hlas největšímu padouchovi filmu Doctor Strange (2016), kterým je Dormammu. V nezapomenutelné scéně, kdy Strange svému protivníkovi opakovaně čelí, se tak Cumberbatch vlastně bavil sám se sebou. Nejde o první příklad, kdy se stejný herec objevil v MCU (a přidružených seriálech) ve více rolích, ale jedná se o první situaci, kdy si tentýž herec ve stejném filmu zahrál hrdinu i padoucha. S ohledem na Cumberbatchovo předchozí hlasové herectví (jen si vzpomeňte na jeho draka Šmaka z dvou dílů trilogie Hobit) se však není příliš čemu divit.

Policista i agent

Jak zaznělo výše, Cumberbatch není jediný, kdo si v MCU zahrál hned dvakrát. Stejnému privilegiu se těší Enver Gjokaj. Tento albánsko-americký herec si nejdříve vystřihl miniaturní roličku policisty, který se v bitvě o New York během událostí filmu Avengers (2012) potká s Captainem Amerikou. Následně ztvárnil v seriálu Agent Carter mnohem větší úlohu agenta Daniela Sousy, který po skončení války pracuje společně s Captainovou láskou Peggy Carterovou a následně se do ní zamiluje.

Já jsem Groot!

Všichni známe (a milujeme) Groota, který rád tancuje, parádně bojuje a říká stále totéž: ‘Já jsem Groot!’ Jeho představitel Vin Diesel tak nemá příliš mnoho problémů naučit se svůj text na natáčení, ale věděli jste, že pro film Strážci Galaxie 2 (2017) Diesel dostal zvláštní verzi scénáře? Na rozdíl od scénářů ostatních herců, ten Dieselův obsahoval překlad toho, co Groot doopravdy říká. Dieselovi tak transkript Grootových myšlenek umožnil pochopit, jakým způsobem má svou ikonickou větu pronést v té které scéně. Aby se nenudil, Diesel svou hlášku nahrál nejenom v angličtině, ale hned v několika dalších jazycích, včetně francouzštiny, ruštiny, mandarínštiny a němčiny.

Improvizace vládne světu (i MCU)

Možná byste si mysleli, že kolos jako MCU je nalinkovaný od začátku do konce. No, když dojde na scénáře filmů, tohle tak úplně neplatí. Většina prvního Iron Mana byla improvizací Roberta Downeyho Jr. a Downey v tomto trendu pokračoval i v následujících filmech. Například ve filmu Avengers, když Tony Stark upozorní, že jeden z agentů organizace S.H.I.E.L.D. namísto práce hraje na počítači hru Galaga. Downey ovšem není jediný. Anthony Hopkins improvizoval scénu vyhoštění Thora na Zemi ve filmu Thor (2011) a Tom Holland je z větší části zodpovědný za vysoce emotivní Spider-Manův odchod v Avengers: Infinity War (2018), který byl ve scénáři popsán mnohem stručněji.

Není Hulk jako Hulk

Než si roli Bruce Bannera/Hulka vystřihl opakovaně Mark Ruffalo, nejznámějším představitelem zeleného obra byl Lou Ferrigno. Tvůrci MCU na Ferrigna nezapomněli a ve filmech ho najdete taky… nebo aspoň jeho hlas. Až do filmu Thor: Ragnarok (2017) to byl právě Ferrigno, který namlouval Hulkovy repliky. V posledním Thorovi nicméně tuto úlohu převzal Ruffalo, neboť Hulk se konečně pořádně rozmluvil a nesoulad mezi hlasem Bruce Bannera a Hulka by mohl být příliš očividný.

Mnoho herců na jednu roli

O každou roli v MCU se pere řada herců, takže je pochopitelné, že ne na každého se dostane. O roli Thora se ucházeli hned dva Hemsworthové – Chris Hemsworth i jeho mladší bratr Liam. Nyní již pochopitelně víme, kterému z nich se poštěstilo (Liam si poté spravil chuť díky účasti ve vlivné fantasy sérii Hunger Games). Než získal roli Lokiho, Tom Hiddleston se zúčastnil castingu na úlohu Thora. Black Widow původně neměla vypadat jako Scarlett Johansson, nýbrž ji měla ztvárnit anglická herečka Emily Blunt (například Na hraně zítřka, Dívka ve vlaku).

Velkým favoritem veřejnosti pro roli Spider-Mana byl známější Asa Butterfield, ale Tom Holland ho během castingů předčil. Chris Evans odmítl roli Captaina Ameriky hned třikrát, než ji nakonec přijal. Místo Wonder Woman s tváří Gal Gadot jsme Gadot mohli vidět jako Nebulu. A některým hercům trvalo pěkných pár let, než se do MCU rozhodli vstoupit. Rachel McAdams původně dostala nabídku hrát Pepper Potts, ale odmítla ji, a v MCU se objevila až o osm let později ve filmu Doctor Strange jako přítelkyně titulního hrdiny.

Nejenom CGI

MCU je přímo nabité velkolepými bitvami, souboji a ukázkami speciálních schopností. Žádný z filmů by se neobešel bez hojného používání počítačových efektů. Jeden z nejlepších počátečních efektů v celém MCU je ale paradoxně nejméně nápadný. Předtím, než se Chris Evans díky séru přeměnil v Captaina Ameriku, tvůrci filmu byli nuceni jeho tělo smršťovat pomocí počítačů. Kde však počítače nestačily, Steveu Rogersovi propůjčil své tělo anglický herec Leander Deeny, který na rozdíl od Evanse více odpovídá skutečné fyzické podobě Rogerse předtím, než se stal superhrdinou.

Sdílet článek

Komentovat článek