Silový trénink a jak si správně sestavit jídelníček

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Silový trénink je základem každého kulturisty i cvičence, který má zájem o vyšší tvrdost svalů. Při silovém tréninku dochází k zesílení myofibrilních vláken. Jak je správně zatížil a co konzumovat pro řádnou regeneraci?

Silový trénink, myofibrilní vlákna a sarkoplazmatické retikul.

Silový trénink je tím efektivnější, čím více vědomostí o něm máte. Řada cvičenců si myslí, že sval je tvořen pouze myofirbilními vlákny, které stačí potrhat a následně nechat zregenerovat, pokud chceme mít vysoký objem svalové hmoty. Ve své podstatě je to pravdou pouze z části. Nejvíce objemu cvičenec získá tvorbou sarkoplazmatického retikula. Toto retikulum totiž slouží jako kalciová výživa kladných iontů pro sval. tyto ionty jsou zásadním hráčem při tvorbě svalové kontrakce.

Řada cvičenců ví, že objem není roven síle. Ale proč tomu tak je již neví. Je to dáno tím, že při budování objemu se hlavně zvětšuje zásoba retikula, tedy výživy svalů. Objem svalů se budu při počtu 15 + opakování. to není silový trénink, ale objemový. Svaly podle toho taky pak vypadají. Nejsou vytvrzené a cvičenci pak vypadají jak balónky. To samozřejmě nikdo nechce. A proto je podstatné provádět i silový trénink. Jak na něj?

Silový trénink a v čem spočívá

Silový trénink spočívá v úmyslném přiměřeném poškození myofibrilních vláken a jejich následné regeneraci. Tělo se na vzniklou negativní situaci zátěže adaptuje posílením těchto vláken. Aby cvičenec poškodil myofibrilní vlákna, tak musí skutečně cvičit s velkými váhami. Tak velkými, kdy zvládne max. 1 až 3 opakování, víc ne. Pokud při cvičení dokážete udělat více opakování, nejspíš používáte malou váhu a měli byste si naložit víc.

Pochopte, při cvičení síly vám svaly rostou minimálně, za to silově budete brutální monstra. Nejlepší je kombinovat jak silové, tak i objemové cvičení dohromady pro dosažení nejlepších výsledků. Jak již bylo zmíněno, u silového cvičení volíme pouze minimální počet opakování při těžkých váhách. Pauzy mezi sériemi jsou delší pro dostatečnou energetickou regeneraci svalů. To je sice pěkné, ale jak celkově svaly regenerovat a co při tom jíst?

Jak správně regenerovat a co zařadit do stravy?

Pokud máme silovou fázi, tak během týdne cvičíme méněkrát (třeba 3x týdně), než při objemovém tréninku. Podstatný je také spánek, kterého si musíme dopřát prostě víc. Do stravy automaticky ihned zařadíme větší množství bílkovin i kalorií. Skutečně, pokud jsme v dietě a chceme budovat sílu, tak buď to nepůjde vůbec, nebo pouze minimálně. Možná během této fáze i trochu přibereme, ale to je v pořádku, v dietě to opět dáme dolů. Podstatné je udržovat si v denním příjmu aspoň 1.5 – 2g bílkovin na kg tělesné váhy.

Chcete mít tedy větší sílu, na co čekáte? Jděte do toho!

Za drbomat vám novinky ze světa fitness přináší Jakub

 

Mohlo by vás zajímat
Karlos Vémola chce do UFC. Kdo je jeho dalším soupeřem?
Aleš Lamka o ceně posilovny i plánech. Zjistěte víc!
Filip Grznár vs. Youtube. Stop rubriky o steroidech.
Karlos Vémola vs Samuel Pirát! Výzva na další zápas?

 

 

Sdílet článek

Komentovat článek