Jak žít v souznění s přírodou?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dnešní svět se řítí do záhuby, tvrdí odborníci. Naše planeta už není to, co to bývalo. Odpad a plast nás ničí. Jak tomu zabránit?

Mnoho studií tvrdí, že naše planeta je již tak zničená, že se řítí do záhuby. A nebude to dlouho trvat. Tvrdí to odborníci, studie, knížky, konference, dokumenty, ale ne každý z nás si to stále uvědomuje a žije si stále po svém. Co s touto informací dělat a jak dané situaci zabránit (nebo ji alespoň oddálit)?


Zero waste je řešením


O zero waste jste jistě již slyšeli, že? A pokud ne, mrkněte na tento článek, kde jsou základy tohoto životního stylu popsány. Pokud by např. každý 10. člověk na planetě zmírnil vyprodukovaný odpad o 30 %, zvýšila by se průměrná délka života, pitná voda by byla dostupná i např. v Africe nebo v Asii, nešířily by se tak rychle ničivé nemoci (HIV, kapavka …) a nevymíraly by vzácné druhy živočichů. Nebylo by to úžasné? Ale bohužel k tomu máme ještě hodně daleko.

Ale stačí jen tak málo


Stačí, abyste začali maličkými krůčky a i tak dojde ke zlepšení. Zkuste doma zavést např. koš na plast, papír a biodpad. Třiďte a kompostujte. Nenakupujte zbytečně moc jídla, když víte, že vše nesníte. Zkuste podporovat místní trh s ovocem, zeleninou a výrobky, než kupovat za levno, ale nekvalitní výrobky za zahraničí. Neplýtvejte vodou v domácnosti. Nekupujte si zbytečně každý den pití, používejte jednu plastovou láhev a z té pijte kohoutkovou vodu. Oblečení nakupujte v second handech, kde se dají nalézt opravdové poklady. Zkuste více chodit pěšky nebo využívat MHD. Šetřete naši planetu.

 

Stačí tak málo a dá se změnit hodně. Začněte u sebe a pomalu tyto nové zvyky přeneste na svého partnera, děti, rodiče a kamarády. Jeden malý čin může přerůst ve velkou akci, která hodně pomůže a naše planeta za to bude vděčná!

Sdílet článek

Komentovat článek