TOP 8 herců, kteří jsou zároveň spisovatelé

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Devatero řemesel, desátá bída. V případě níže zmíněných jedinců to ale neplatí. Nejenže si získali lásku tisíců, leckdy i milionů fanoušků svými filmovými a televizními rolemi, ale jsou také úspěšnými spisovateli. Jejich díla pak leckdy stojí za přečtení, a to bez ohledu na skutečnost, jestli daného herce máte rádi nebo ne. Dneska se společně mrkneme na osm herců, kteří zároveň píšou knihy! Zaměříme se pouze na autory beletrie, a ty, co tvoří své paměti, necháme na někdy jindy. Jdeme na to!

James Franco

James Franco patří k nejaktivnějším hercům současnosti. Nejenže točí mnoho filmů za rok, rovněž k nim často píše scénáře a občas je také režíruje. Aby toho nebylo málo, vyšly mu dvě fikční knihy Palo Alto a Actors Anonymous. Palo Alto je sbírka povídek o mladých lidech žijících v Kalifornii (Francovo rodiště), zatímco Actors Anonymous se točí okolo skupiny lidí, v jejichž životech dojde k podivným událostem. Franco se v obou případech nechává inspirovat svými vlastními zážitky a přetváří je do podoby čtivého, leckdy lehce magického a bizarního čtiva. Franco sám se k psaní vyjádřil následovně:

Hrál jsem profesionálně asi osm let, a celou tu dobu jsem psal, ale nikdy jsem nic z toho nikomu neukázal. A pak prostě přišel okamžik, kdy jsem si po těch osmi letech pomyslel: “Je hodně věcí, kterých můžu docílit s hraním – je mnoho věcí, které můžu kreativně vyjádřit, ale jsou tu taky omezení.” A v tom okamžiku jsem se rozhodl brát svůj zájem o literaturu stejně vážně jako můj zájem o herectví, a tak jsem se vrátil do školy. (Kde následně získal titul v oboru kreativního psaní.)

Carrie Fisher

Většina lidí herečku Carrie Fisher zná jako princeznu Leiu ze slavné sci-fi ságy Star Wars. Fisher se však rovněž věnovala psaní. Vydala bestseller Postcards from the Edge, který pod názvem Pohlednice z Hollywoodu vyšel i v češtině. Kniha se nechává inspirovat vlastními zážitky Carrie Fisher a zobrazuje příběh vyhořelé hollywoodské herečky, která se ocitne v protinarkotické léčebně. Podle knihy následně v roce 1990 vznikl i stejnojmenný film s Meryl Streep. Nejde ovšem o jediné dílo, které Fisher vytvořila – na kontě má další čtyři romány!

Gene Hackman

Herec Gene Hackman bude lépe známý starší generaci. Vystupoval například ve snímku Superman (1978) nebo již zmíněná Pohlednice z Hollywoodu. I mladší lidé si však mohou vychutnat jeho filmy – a rovněž knihy, které napsal společně s podmořským archeologem Danielem Lenihanem. Všechny jsou zasazeny do minulosti, a například Justice For None je chytlavá detektivka odehrávající se v Chicagu dvacátých let. Hackman oznámil, že se již nehodlá věnovat herectví, což mu pravděpodobně poskytne víc času pracovat na dalších románech.

Hugh Laurie

Jestli jste fanouškem seriálu Dr. House, jméno Hugh Laurie vám určitě nebude neznámé. Věděli jste však, že kromě sarkastického geniálního lékaře Laurie dokázal přivést k životu i literární hrdiny? Konkrétně tak učinil v thrilleru The Gun Seller (česky vyšel jako Obchodník se smrtí), jehož hrdinou je bodyguard, který se nechá najmout jako nájemný vrah. Laurie jednou knihou podle všeho nekončí a má v úmyslu napsat další.

Chris Colfer

Mladičký Chris Colfer nejvíc zazářil jako nadaný zpěvák Kurt Hummel, který v muzikálovém seriálovém hitu Glee bojoval se svou utajenou homosexualitou. Colferův tvůrčí záběr je nicméně mnohem širší. V mezičase mezi hereckými rolemi zvládl napsat pětidílnou fantasy sérii Země příběhů zaměřenou na dětské čtenáře (všech pět dílů již vyšlo i v češtině). Jeho dalším dílem stojícím za pozornost je chytlavý román Stranger Than Fanfiction (česky jako Těžko uvěřitelný příběh), v němž se skupina čtyř mladých lidí vydá se svým nejoblíbenějším hercem na road movie napříč Spojenými státy – road movie, která již navždycky změní jejich životy. Všechny Colferovy knihy se čtou jedna báseň a dokazují, že herecký a literární talent občas kráčí ruku v ruce.

Lauren Graham

Lauren Graham se nejvíce proslavila díky seriálu Gilmorova děvčata, kde ztvárnila Lorelai. Na kontě má nicméně řadu dalších rolí. Svou zkušenost se životem herečky výborně zúročila ve vysoce čtivém románu Someday, Someday, Maybe (česky pod názvem Jednoho dne, možná…), v němž se herečka Fran všemi silami snaží vybudovat si kariéru, ale osud jí hází do cesty jeden klacek za druhým. Pokud jste někdy snili o herecké kariéře, kniha rozhodně stojí za přečtení, neboť nabízí ojedinělý a zároveň humorný náhled pod pokličku New Yorského hereckého světa.

John Barrowman

John Barrowman má mnoho pozoruhodných talentů. Věnuje se herectví, zpěvu, tanci a psaní. Proslul především díky seriálům Doctor Who, Torchwood (v obou hrál kapitána Jacka Harknesse) a superhrdinskému seriálu Arrow (kde ztvárnil záporáka Malcolma Merlyna/Dark Archera). Barrowman píše společně se svou starší sestrou Carole, a tato autorská dvojice už má na účtu nejednu knihu. Za zmínku stojí například fantasy série Hollow Earth, kde se mladá dvojčata ocitají v podivuhodném světě, nebo série Orion Chronicles o bojovnících se zlem. Barrowman rovněž tvoří scénáře ke komiksům, a scenáristicky stojí například za komiksem o svém hrdinovi Arrow: The Dark Archer.

Bella Thorne

Bella Thorne je enfant terrible současného Hollywoodu a pozornost veřejnosti na sebe poutá především svým excentrickým chováním a častými změnami barvy vlasů. Mladičká herečka v sobě však skrývá i jinou stránku. Důkazem je román Autumn Falls, v němž se Thorne nechává inspirovat vlastním životem. Na první díl následně navazují pokračování Autumn’s Kiss a Autumn’s Wish. Hlavní hrdinka Autumn se snaží přežít na střední škole, v čemž jí napomáhá kouzelný deník, který jí zanechal její zesnulý otec. Thorne pak poslouží jako dobrý příklad všem, kdo by chtěli napsat knihu, ale nemyslí si, že na to mají. Thorne trpěla dyslexií a pořádně se naučila číst až díky scénářům ke svým rolím. Sama se povzbudivě vyjádřila v tomto duchu: Když já, dyslektička, dokázala napsat románovou trilogii, vy to dokážete taky!

Sdílet článek

Komentovat článek