Tom Holland: Chtěl bych si zahrát Jamese Bonda

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jak zjistíte, že se váš život změní? Pro anglického herce Toma Hollanda tento okamžik nastal, když se dozvěděl, že ho obsadili do role Spider-Mana. Po zdlouhavém a náročném castingovém procesu Holland tuto novinku našel díky příspěvku na Instagramu.

Bez ohledu na to, jakým způsobem k němu tato zpráva dorazila, dostat za úkol ztvárnit ikonického superhrdinu znamená výrazný obrat pro jakéhokoliv mladého herce. Holland si tuto příležitost bezpochyby zasloužil, uvážíme-li jeho působivou hereckou kariéru, kterou si od doby studia v taneční škole ve svém rodném Londýně stihl vybudovat.

Kdo je Tom Holland?

V roce 2008 se představil ve své debutové divadelní roli v londýnském West Endu, když se objevil v muzikálu Billy Elliot. Následně si zahrál s Naomi Watson v katastrofickém tsunami dramatu Nic nás nerozdělí (2012), v historické minisérii Wolf Hall (2015), která vychází ze dvou románů spisovatelky Hilary Mantel, a v originálním zpracování původu knihy Moby Dick, které pod názvem V srdci moře (2015) zfilmoval Ron Howard. V roce 2016 se Holland objevil ve snímku Ztracené město Z režiséra Jamese Graye, kde se vydal do Jižní Ameriky po boku Charlie Hunnamma a Roberta Pattinsona. Rovněž si vystřihl roli Samuela Insulla, sekretáře Thomase Edisona, ve snímku The Current War, který zachycuje rivalitu mezi Edisonem (Benedict Cumberbatch) a dalším vynálezcem, Georgem Westinghousem (Michael Shannon).

Před premiérou filmu Spider-Man: Homecoming se Holland a jeho kamarádka a spoluherečka ze Spider-Mana, Zendaya, utkali v zábavní show Lip Sync Battle. Holland díky svému provedení Rihanniny písně ‘Umbrella’ s přehledem vyhrál, a video s jeho vystoupením se stalo virálním. V květnu roku 2017 společně uskutečnili telefonické interview, které vám nyní předkládáme v českém znění.

Dětství a herecké začátky

TOM HOLLAND: Zendayo, jak se máš?

ZENDAYA: Dobře. Tohle je poprvé, co s tebou dělám interview. Je to trochu divný. Budu se snažit, aby to probíhalo jednoduše [oba se zasmějí]. Čím jsi chtěl být jako dítě?

HOLLAND: Nevěděl jsem, čím bych chtěl být. Moje máma si myslela, že bych mohl tancovat, protože jsem rád tancoval na písničku od Janet Jackson, kterou máma pouštěla, když jsem byl děcko. Potom mě máma vzala do sobotní taneční školy. Chodil jsem do ní každý týden a tam si mě všiml hledač talentů, který navrhl, abych se ucházel o roli Billyho v muzikálu Billy Elliot. Když jsem se poprvé o tuto roli ucházel, byl jsem moc malý a neuměl jsem tancovat. [Zendaya se zasměje] Chodil jsem do chlapecké školy, kde jsem hrál rugby, takže balet nebyl ta nejvíc cool věc, kterou bych mohl dělat.

ZENDAYA: Děcka dokážou být docela zlá. Měl jsi s tím někdy problém?

HOLLAND: Myslím, že mě to učinilo odolnějším. Miloval jsem balet. Trénoval jsem dva roky. Každých šest měsíců jsem se ucházel o roli v Billy Elliotovi a pokaždé jsem v mezičase o něco vyrostl, až jsem nakonec dostal roli Billyho. Jsem moc rád, že jsem měl ten trénink. Velmi se mi hodil v mé kariéře a využil jsem ho prakticky pro všechno, co jsem od té doby dělal.

ZENDAYA: To je nejspíš ten důvod, proč jsi mě porazil v Lip Sync Battle. Jenom podotýkám.

HOLLAND: To byl přirozený talent.

ZENDAYA: Co se stalo po Billy Elliotovi?

HOLLAND: Mí rodiče se rozhodli, že bylo na čase, abych se vrátil do školy. Byl jsem ve škole jenom šest týdnů, když mě odvezli do Španělska, abych ve vodní nádrži točil společně s Naomi Watts film Nic nás nerozdělí.

ZENDAYA: Tvoje máma je fotografka, že jo?

HOLLAND: Ano.

ZENDAYA: A tvůj táta?

HOLLAND: Ten dělá stand-up komedii a píše.

ZENDAYA: Myslíš, že to nějak souvisí s tvou kreativitou?

HOLLAND: Určitě. Oba mí rodiče jsou velmi kreativní. Je fajn mít tátu, který se v zábavním průmyslu pohybuje přes třicet let, protože ví přesně, co dělat a co nedělat a další věci.

Spider-Man

ZENDAYA: Takže teď se přesuneme od Billyho Elliota k velkému filmu. Chtěl jsi být v zábavním průmyslu čím dál tím víc? Protože když jsem já dostala svou první práci, akorát jsem to chtěla o to víc.

HOLLAND: Přesně tohle se mi stalo, když jsem se účastnil konkurzů na Spider-Mana. Čím blíž jsem se k té roli dostal, tím víc jsem ji chtěl. Mohlo mi být kolem osmnácti, když jsem se zúčastnil prvních konkurzů.

ZENDAYA: Jak dlouhý ten castingový proces byl?

HOLLAND: Trval pět měsíců. Celkem bylo osm konkurzů. Napřed jsem jim poslal pět videí, kde jsem se natočil sám, a potom jsem měl screen test s Robertem Downeym Jr. a screen test s Chrisem Evansem. Během screen testu s Robertem Downeym Jr. mě přivedli do místnosti a já ho potkal. Byl jsem strašně nervózní a říkal jsem si: ‘Wow, v reálu vypadáš fakt divně. Nevypadáš tak jako na plátně.’ Později jsem zjistil, že jsem potkal jeho dubléra. Svou nervozitu jsem tak ze sebe dostal při setkání s dublérem a až potom jsem potkal Roberta. Můj screen test s Chrisem Evansem byl pohybový test. Zeptal jsem se jich: ‘Mám udělat salto dozadu?’ A ti chlápci od Sony řekli: ‘Ty umíš udělat salto dozadu?’ ‘Jasně že jo. Posledních pět měsíců jsem vám posílal videa, kde dělám salto dozadu. Jak tohle můžete nevědět?’

ZENDAYA: Bylo tohle nejvíce stresující období tvého života?

HOLLAND: Bylo to stresující, protože čím blíž a blíž jsem se k té roli dostal, tím víc jsem si dokázal představit, jak se moje budoucnost změní.

ZENDAYA: A to jsi chtěl.

Dlouhé čekání

HOLLAND: Co mě zabíjelo, bylo to čekání. I po mých šesti vlastnoručně natočených videích mi zavolali a říkali věci jako: ‘Zítra ti dáme vědět.’ O šest konkurzů později se pořád nic nedělo. Během mého posledního konkurzu mi řekli: ‘Musíš zůstat v Atlantě protože zítra ti to povíme.’ Tak jsem zůstal v Atlantě zhruba týden protože tam mám rodinu. Dny plynuly a pořád žádný telefonát. Odletěl jsem zpátky do Londýna. Uplynulo pět týdnů. Každých dvacet minut jsem kontroloval mobil a snažil se něco zjistit.

Nakonec jsem jednoho dne seděl s mým psem na posteli a prohlížel si Instagram, kde jsem to uviděl. Ten příspěvek říkal: ‘Běžte na naši stránku a zjistěte, kdo je nový Spider-Man.’ Tak jsem se podíval. Bylo tam moje jméno. Začal jsem šílet. Můj nebohý pes dostal záchvat. Běžel jsem dolů a řekl to mé rodině. Můj bratr Harry mi řekl: ‘Ani omylem, brácho. Někdo musel hacknout jejich účet. Určitě by ti dali vědět. Určitě by ti zavolali.’ To je celý Harry, mimochodem. Ke všemu se staví tak pesimisticky. Ale Sony opravdu nedávno hacknuli. Potom mi [prezident Marvel Studios a producent filmu]Kevin Feige zavolal a řekl mi: ‘Mám pro tebe skvělé zprávy. Bude z tebe Spider-Man.’ Na to jsem mu řekl: ‘Vím, Kevine. Je to na Instagramu. Je mi devatenáct. Vážně jste si mysleli, že si toho nevšimnu?’

Plány do budoucna

ZENDAYA: Každý se mě ptá na tuhle otázku: Jak vidíš svou budoucnost? Co pro sebe chceš? Očividně jsi hrál jiné typy rolí, které se hodně liší od Petera Parkera. Chceš se věnovat herectví napořád?

HOLLAND: Můj dvacetiletý plán je stát se režisérem. Můj patnáctiletý plán je vyhrát Oscara. Můj pětiletý plán je prostě si užívat. Momentálně zažívám nejlepší období mého života. Ale co se mé budoucnosti týče, chci se zdokonalovat v herectví podobně jako to udělali Jake Gyllenhaal, Leonardo DiCaprio a Meryl Streep. Nechci pořád hrát jeden a ten samý typ postavy. Myslím, že to se může stát, když si zahrajete v superhrdinském filmu. Takže pokaždé, když mluvím s mým agentem, tak se ptám: ‘Co pro mě máš? Co přijde teď? Koho můžu hrát?’

ZENDAYA: Je cool, že chceš být režisér. Když s tebou točím, uvažuješ podobně jako režiséři. Vždycky přicházíš s různými nápady a snažíš se do natáčení zapojit tak moc, jak jen to jde.

HOLLAND: Mám rád režii, protože mě moc baví pracovat s herci. Chtěl bych být ten typ režiséra, který nechá svým herce kompletní svobodu, ale ve stejnou dobu s nimi spolupracuje, aby zvládli svého hrdinu vytvořit.

Natáčení versus skutečný život

ZENDAYA: Nikdy jsme se takhle vážně nebavili, když jsme spolu natáčeli.

HOLLAND: Nikdy.

ZENDAYA: Naše rozhovory jsou…

HOLLAND: Dětinské.

ZENDAYA: Co považuješ za své největší mínus a za své největší plus? To je velmi dospělá věc, kterou člověk o sobě může vědět.

HOLLAND: Moje největší mínus je pravděpodobně můj nedostatek soustředění. A ačkoliv se může zdát, že si tyhle dvě věci vzájemně odporují, moje největší plus je má pracovní morálka. Během natáčení Spider-Mana jsem se snažil pracovat usilovněji než všichni ostatní. Ale kdybys mě požádala, abych si přečetl knížku, prostě nedokážu svůj mozek přinutit, aby se na to soustředil.

Batman nebo James Bond?

ZENDAYA: Myslím, že na tohle znám odpověď, ale jakou roli v ikonickém filmu by sis přál zahrát?

HOLLAND: Jamese Bonda. Nebo si možná zahraju Batmana.

ZENDAYA: Bylo by trochu nefér, kdybys měl šanci si zahrát Spider-Mana, Jamese Bonda i Batmana, Tome.

HOLLAND: Bylo by to strašně nefér. Ale život není fér, Zendayo.

O Zendaye

ZENDAYA JE HEREČKA A ZPĚVAČKA POCHÁZEJÍCÍ Z LOS ANGELES. OBJEVILA SE VE SPIDER-MAN HOMECOMING A VIDĚT JSME JI MOHLI NAPŘÍKLAD I VE FILMU NEJVĚTŠÍ SHOWMAN.

S Tomem Hollandem podle všeho Zendayu pojí silné přátelství. V bulvárním tisku a na internetu se pravidelně objevují zprávy o jejich údajné romanci. Ta ale nikdy nebyla prokázána a oba herci ji popírají a tvrdí, že jsou pouze přáteli. Ať už je pravda jakákoliv, z jejich rozhovoru můžeme vyčíst, že se vzájemně dobře baví a skvěle spolu vycházejí. Holland a Zendaya si své role Petera Parkera/Spider-Mana a jeho spolužačky MJ zopakují i ve filmu Spider-Man: Far From Home, který má mít premiéru v červenci 2019. Více informací v tuto chvíli známých o Spider-Man: Far From Home najdete v našem článku Spider-Man: Far From Home – Co zatím víme?

Sdílet článek

Komentovat článek